vodácký areál Praha

Často kladené otázky k raftingu

Otázky a odpovědi na časté otázky, které se týkají raftingu

--------------------------------------------------------------------------------
Jak vypadá stupnice obtížnosti divoké vody?

Řeky jsou ohodnocovány pomocí římských čísel od I do VI. I je lehká, VI nejetelná, a V je limit pro rozumnou jízdu (viz. stupnice vodní obtížnosti- tabulka pod textem). Značka (+) za římskou číslicí znamená, že se může na řece objevit úsek s lehce těžší obtížností, zatímco "P" znamená, že je nutné část přenášet po souši.

 

Stupnice vodní obtížnosti

ZW- mírně proudící: rychlost proudu cca 3 - 5 km/hod, přehledný tok
WW I- lehká: pravidelná proudnice a pravidelné vlny, malé peřeje, časté meandry s rychle tekucí vodou, zarostlé břehy
WW II- mírně těžká: nepravidelné vlny a proudnice, střední peřeje, slabé válce a víry, nízké stupně, malé peřeje v silně meandrujících nebo málo přehledných řečištích
WW III- těžká: přehledný průjezd s vysokými nepravidelnými vlnami, větší peřeje, válce a víry, "karfioly", střední peřeje v úzkém (zarostlém) řečišti, rychlý proud v silně meandrujícím řečišti
WW IV- velmi těžká: vysoké vlny a dlouhé peřeje, velké válce, víry a "karfioly", málo přehledný průjezd, prohlídka úseků většinou potřebná
WW V- mimořádně těžká: extrémní peřeje, válce a víry, prohlídka, eventuálně znalost terénu nezbytná
WW VI- hranice sjízdnosti: všeobecně nesjízdné, při optimálním vodním stavu eventuálné sjízdné při vysokém riziku

 

Je rafting nebezpečný?

Rafting je napínavý, vzrušující, mokrý, přírodní a neskutečně zábavný. Nicméně, jako ve všech dobrodružných sportech, existuje neustálé riziko. Toto riziko přispívá ke vzrušení a je jedním z důvodů, že si tento sport líde tak užívají. Naši průvodci jsou trénováni, aby toto riziko minimalizovali, navíc statisticky jste na raftu ve větším bezpečí než v autě. Mimochodem rafting na slalomové dráze je mnohem bezpečnější než jízda na divoké řece v přírodě. Slalomová dráha je uměle vytvořená, proto nehrozí takové riziko ze skrytých nástrah ve vodě. Je po celé délce poměrně mělký, v průměru 1.2m. Navíc jsou po většinu času na vodě a v okolí další lídé, kteří Vám mohou v případě nouze pomoci. Nakonec to nejdůležitější, Trojská slalomová dráha se dá zatavit pomocí klapky za pár chvil!

 

Jak bych měl být fyzicky připravený na rafting? Je to vysilující?

Ano, budete muset mít pádlo a pádlovat, proto by jste neměli mít vážnějších zdravotní komplikace. Padlování může být namáhavé, ale vzhledem k tomu, že se pádluje krátce s dost dlouhými pauzami, tak to není náročné. Navíc průvodci Vás budou instruovat o správné padlovací technice.

 

Jaké oblečení si mám sebou přinést?

Jediné oblečení, které by jste si sebou měli vzít jsou plavky. Zbytek výbavy Vám půjčíme. Cena za vybavení je již zahrnuta v ceně. Dle počasí Vám půjčíme dlouhý neoprén nebo neoprenové kraťasy, dlouhou bundu, vestu, helmu a neoprenové botičky. Tedy vše co budete potřebovat.

 

Nikdy dříve jsem neraftoval.

Nemáte žádné zkušenosti s raftingem? To nevadí u nás je získáte. Naši instruktoři Vás naučí jak se chovat na raftu a poradí Vám na co si dát pozor. Mimoto slalomová dráha je díky svým podmínkam ideálním místem kde s raftingem začít (viz. Je rafting nebezpečný?)

 

Mohou malé děti raftovat?

Musíte si uvědomit, že i když je rafting v Centru Vodních Sportů přizpůsobený téměř každému, stále existuje riziko, že budete nuceni plavat. Samozřejmě Váš průvodce přizpůsobuje styl jízdy raftu posádce, voda je však nezkrotný živel. Proto jediným kritériem je, aby malé dítě umělo plavat a nebálo se.

 

Jak probíhá typický rafting v Centru Vodních Sportů?

Nejdřív Vám bude předložena k podpisu krátká deklarace o tom, že se raftingu účastníte na vlastní nebezpečí. Poté Vás gajdi ( průvodci ) vybaví potřebným materiálem a zavedou do šaten. Po převlečení se odeberete k vodě, kde se rozdělíte do posádek se čtyřmi až šesti členy a nasednete do raftu. Na vodě Vám průvodce podá krátký výklad o bezpečnosti a technice pádlování. Vyzkoušíte si základní povely a souhru posádky. Po této přípravě se už můžete vydat rovně dolů slalomovým kanálem a užít si nejlepší zábavu Vašeho života. Za dvě hodiny Vás gajdi opět zavedou do šaten, kde si v případě, že jste se ještě vody nenabažili, můžete dát sprchu.

 

Jaká je pravděpodobnost, že vypadnu z raftu?

Věřte tomu nebo ne, ale mnoho lidí si přímo užívá padání do vody z raftu. Je to vzrušující. Ale může to být i trochu dezorientační. Patři to však k raftingu. Samozřejmě před tím než se vydáte na svou první cestu dolů, tak Vám gajdi popíšou jak se máte chovat v takové situaci. Pokud budete následovat rady Vašeho průvodce, tak se vypadávání z raftu může stát nejpříjemnějším zážitkem z celého raftingu.