vodácký areál Praha

Dvojnásobná medailová radost. Prskavec zlatý, Přindiš bere stříbro

Páteční podvečer v rámci Světového poháru v pražské Troji uzavřely závody kajakářek a kajakářů. Mezi muži bylo zastoupení českých lodí stoprocentní a domácím nakonec patřily nejvyšší dva stupínky. Jiří Prskavec v dechberoucím finále pokořil zbytek startovního pole, stříbro vybojoval Vít Přindiš. Nejlepší z Češek, Amálie Hilgertová, skončila na čtvrtém místě. Z dopolední kvalifikace kanoistů a kanoistek postoupily do semifinále všechny české lodě. 

R31_2247.jpg

V mužském finále kajakářů bylo k vidění hned osm čistých jízd. Zkušené borce se snažili zaskočit i mladí závodníci, včetně českého reprezentanta Jakuba Krejčího. Nováček seniorského týmu skončil před týdnem v Augsburgu šestý, před domácím publikem v Troji si dojel pro sedmé místo. „Byla tam lehká nervozita, ale na závod a na ježdění jsem se moc těšil. Bohužel výsledek není takový, jaký jsem si představoval, ale finále doma je úžasné. Když jsem najížděl branky sedm a osm, nebyl tam válec, o který bych se mohl opřít, aby mě to dobře vystřelilo do další brány a musel jsem to nějak zachraňovat. Další branku jsem si chtěl předhodit špičkou, abych tam mohl potáhnout záběrem, a to mi nevyšlo, zadrhl jsem tam trochu zadkem o dno, to bylo takové kritické. Pak už jsem to chtěl jen dohnat a dojet nejrychleji, co to šlo,“ uvedl mistr Evropy do 23 let, který se těší na další závody a doufá opět ve finálové účasti.

Vhozenou rukavicí byl čas 90.55 s domácího Víta Přindiše, který útočil ze sedmé příčky. Jeho skvělý výkon ho nakonec katapultoval na druhou příčku. „Nějaký čas jsem nechal mezi brankami 21 a 22, kde mě válec víc sežral. Tam jsem, myslím, nechal nějakou půl vteřinku, možná i víc. Nicméně při jízdě jsem se cítil moc dobře. Super to odsýpalo, byla to krásná závodní jízda, kterou jsem si moc užil. Bylo to těsné, Jířa předvedl skvělou jízdu, hlavně skvělý spodek a myslím, že zaslouženě vyhrál,“ ocenil svého týmového kolegu stříbrný Vít Přindiš.

Jediným, kdo Přindišův čas dokázal stáhnout, byl poslední závodník na startu, Jiří Prskavec. Ten zvítězil čistou jízdou a časem 89.67 s. „Jsem se svými jízdami strašně spokojený. Jak semifinálová, tak i finálová jízda byla jakoby lehká, jelo se mi krásně. Ve finále jsem něco trochu nechal hned na začátku u první ‚erky‘ a u první protivody. Pak jsem to dokázal stáhnout a na konci jsem si dovolil to risknout i s tím, že jsem věděl, že jedu super jízdu. Tohle samozřejmě hrozně potěší, když to člověk zvládne, ustojí to a dojede do cíle jako první. Vítek mi to opravdu strašně ale strašně ztížil, ale mám samozřejmě obrovskou radost, že jsme Troju nenechali cizincům, ale jsme na prvním a druhém místě,“ doplnil zlatý Prskavec, který v Troji ovládl kvalifikaci, semifinále, a nakonec i finále.

Ve finále žen startovaly dvě domácí závodnice, z deváté příčky vyjela na trať Amálie Hilgertová. S jednou chybou ještě v polovině závodu vedla, nakonec skončila na čtvrtém místě. „Jízda nebyla úplně dobrá, měla jsem tam chyby, které jsem ale naštěstí dohnala v pasážích, které se mi extrémně povedly. Takže jsem ráda, že aspoň nějaká část jízdy byla super. Ale ani jsem nečekala, že to s takovým časem vyjde takhle vysoko. Stejný čas jsem měla i v semifinále, a to bylo osmé místo. Čtvrtá příčka mě trošinku mrzí, ale když vezmu v potaz to, jak jsem jela, tak můžu být spokojená,“ řekla nejlepší Češka v cíli.

Hned za ní z osmého místa po semifinále startovala Tereza Fišerová, která si vedla skvěle až do osmnácté branky. Dva doteky ve spodní části trati ji však odsunuly až na konečné 8. místo. „Z povody předtím jsem se málo dostala 

doleva a už jsem to tam honila. Jak jsem se snažila dostat do protivody, stálo mě to hodně sil, a ještě jsem šťouchla. Mysl šla někde jinde. A tu poslední kombinaci jsem pokazila už úplně. Hrozně mě mrzí, že jsem to nedotáhla do konce, protože jinak jsem měla dobrý čas, dneska to byla skoro snová jízda,“ okomentovala Fišerová.

Jedinou závodnicí, která čas stáhla pod 100 vteřin, byla poslední kajakářka na startu, australská hvězda Jessica Foxová. Čistou jízdou a časem 98.95 s si suverénně dojela pro zlato. „Útočila jsem celou jízdu a snažila se zlepšit svou jízdu ze semifinále. Bylo důležité vyvarovat se dotyku. Myslím, že jsem byla opravdu rychlá v brankách čtyři a sedm a měla jsem velmi dobrý závěr,“ radovala se vítězka. 

Třetí Češka Antonie Galušková skončila v semifinále. „Popravdě ani nevím, co se stalo, prostě mi to nejelo a mrzí mě to, protože jízda byla celkově slušná. Dole mě to nechytlo, tak jsem musela točit záložní ‚erku.‘ Mrzí mě, že nepojedu finále před domácím publikem, protože to je vždycky nejlepší, ale to dnešní bude bohužel beze mě,“ řekla po dojezdu Galušková, která sjížděla po trati zrovna ve chvíli, kdy v Troji vydatně pršelo. „Samozřejmě by bylo lepší, kdyby bylo sluníčko, ale diváky jsem slyšela i tak, za což jim moc děkuju, že počkali a fandili i v tom dešti. Mně osobně to počasí nerozhodilo, déšť mám ráda, tak mi to nevadí,“ dodala Galušková.