vodácký areál Praha

Rozhovor s šéftrenérem reprezentačního družstva Jiřím Prskavcem

Za necelý týden odstartuje série nominačních závodů na olympijské hry, mistrovství světa, ale i světové poháry ve vodním slalomu. Ještě před tím, než budete sledovat ostře vypjaté boje o nominační příčky a věnovat veškerou pozornost samotným závodníkům, tak si můžete přečíst rozhovor s šéftrenérem reprezentačního družstva Jiřím Prskavcem. 

436748127 784805906603243 7860433750976327164 n

V rozhovoru s Jiřím Prskavcem se bavíme o přípravě vodních slalomářů z pohledu trenéra, o  nominačních závodech a nadcházející olympijské sezóně. 

Trenérské činnosti se věnuješ přes dvacet let. Změnila se od té doby koncepce tréninku? 

Ano a znatelně. Od roku 1995 do současnosti můžeme mluvit o úplně jiném sportu. Začal jsem jako trenér ve vysokoškolském sportovním centru a ten sport byl tehdy úplně jiný. Jezdilo se na dlouhých lodích a trénovalo se jinak.  Také se změnou vybavení přišel obrovský posun. Dnes se bavíme o profesionálních závodnících a to jak v seniorské, tak juniorské a U23 kategorii. Jak říkám - je to úplně jiný sport.

Můžeš uvést nějaký konkrétní posun? 

Jednoznačně trénink v teplých destinacích přes zimu. Neříkám, že je to nezbytně nutné, ale pokud v dnešní době neabsolvují reprezentanti přípravu v relativně dobrých klimatických podmínkách, tak jsou potom v sezóně ty rozdíly se zahraničními závodníky opravdu znát. 

Kolik členů je momentálně v tvé tréninkové skupině? 

Konkrétně v mé tréninkové skupině jsou tři kajakáři - Jirka Prskavec, Vítek Přindiš a Ondra Tunka. 

Trávili jste celou zimní přípravu v Austrálii? 

Já jsem letos v Austrálii strávil přes deset týdnů. To samé Jířa, který si zajistil účast na OH už minulý rok. Ostatním českým kajakářům se tím uzavřela možnost o toto místo bojovat. Jak Ondra Tunka, tak Vítek Přindiš vidí tu šanci dostat se na olympiádu přes Kayak Cross. Z toho důvodu trávili část zimní přípravy v Austrálii a část na Reunionu, kde jsou podmínky pro tuto disciplínu daleko lepší. 

Vodní slalom se dá trénovat v malé skupině, ale jde to i individuálně. Kdežto Kayak Cross ne - tam potřebuješ ty soupeře i v tréninku. 

 Když už jsme u tohoto tématu. Jak z pohledu vrchního trenéra pohlížíš na Kayak Cross?

Jedná se o disciplínu, ve které máme šanci na zisk olympijské medaile. Věřím tomu, že v rámci mezinárodní kvalifikace na Světového poháru v Troji, se nám povede získat účastnické místo pro Českou republiku jak v ženách, tak v mužích. 

Myslím si, že lidé tomu začínají pomalu přicházet na chuť. Řekl bych, že Vítek Přindiš, který jezdí Kayak Cross od začátku, si k tomu našel cestu a začalo ho to opravdu bavit až v posledních deseti měsících. Ale obecně bych řekl, že v České republice není ta obliba tak velká. 

Osobně bych to přirovnal k tomu, že vodní slalom je takový balet na divoké vodě. Oproti tomu Kayak Cross je takový zápas na divoké vodě, a ne každý baleťák může být zápasníkem. Já vidím největší problém v tom, že mentálně musí být člověk nastaven na bojovníka a to se dost často nesnoubí s filozofií vodního slalomu. Ne všichni jsou ochotní do takového závodu vůbec nastoupit. 

Zpátky ke slalomu - blíží se nominace. Už je ve vzduchu kolem vody cítit ta typická “předzávodní nervozita”? 

Před každou nominací je cítit jisté napětí. Závodníci přípravě věnovali obrovské množství času a kolikrát je jejich životní cíl, nominovat se právě na olympiádu. Je to logické a je to určitě znát. 

Popsal bys nám v rychlosti nominační kritéria? 

Olympijská nominace se skládá ze tří soutěží. Jednu jsme absolvovali v loňském roce na Mistrovství světa v Londýně. Druhá se skládá z celkového výsledku čtyř českých nominačních závodů a třetí událostí bude Mistrovství Evropy v Tacenu. Z těchto tří částí se vyberou dva nejlepší výsledky a závodník s nevyšším počtem bodů se nominuje na OH. Tedy kromě kajakářů, kde si místo zajistil Jířa z přednominace v roce 2023. Tam se jede pouze o prvního náhradníka. 

Brzy se rozhodne o složení reprezentačního družstva. Očekáváš nějaké změny oproti loňskému roku? 

Pokud bych měl mluvit o celém seniorské reprezentaci, tak by se tým neměl moc měnit. Pokud by se z větší části změnil, tak si myslím, že ta naše práce je špatná. Vždycky si myslím, že když se z těch dvanácti lidí vymění dva až tři, tak je to takové to zdravé oživení a celková nálada v týmu je dobrá. 

Kdyby se z dvanácti lidí vyměnil celý tým, tak je to na výměnu trenérů. Je důležité, aby se do áčka dostávali i ti mladší. My máme stále relativně mladý tým. V loňském roce ho omladil Kuba Krejčí a Terka Kneblová. Byl bych rád, kdyby ten tým byl podobný jako v roce 2023, protože si myslím, že to byli a jsou naši nejlepší závodníci. 

Kam směřuje momentálně hlavní příprava? 

Rozdělil bych to do dvou kategorií. Čtyři šťastní pojedou do Paříže a pro ně je jediným vrcholem start na olympijských hrách a výsledek z Evropy zůstává trochu mimo. Tuto jistotu má nyní jen Jířa, protože mistrovství Evropy zůstává součastí české olympijské kvalifikace. V tom případě je nutné aby byli všichni v té top formě už na mistrovství Evropy, které se jede přesně za měsíc. 

Může si někdo zajistit start pod pěti kruhy i před mistrovstvím Evropy?

Ano. Může se stát, že už po českých nominacích budeme definitivně  vědět, kdo další pojede na olympiádu. Pro druhou a třetí loď bude tak mistrovství Evropy tím vrcholem sezóny. Vážnost evropského závodu je obrovská. I z toho důvodu jsme posunuli nominační závody o týden dopředu, abychom tam mohli jet na soustředění a co nejvíc se připravili na tento závod. 

 Poslední otázka. Co pro tebe znamenají olympijské hry?

To je těžká otázka.. Já jsem realista. Dnes se sport okolo olympijských her točí, ačkoliv ten samotný závod nebývá ten nejhezčí. Kolikrát ta úroveň není kvůli omezené účastí ani taková, jako třeba na mistrovství světa. Ve sportech, kde je olympiáda vrcholem veškerého snažení, je to ten nejprestižnější závod a váže se k tomu vlastně i ocenění, zda tu dlouholetou práci děláme dobře, nebo ne.

Já k tomu přistupuji takhle - ustát ten neuvěřitelný tlak, zvlášť u závodníka od kterého se to očekává, je těžké. Zvlášť u vodního slalomu, kde se během vteřiny změní voda a je z toho šťouch -  rázem je z vítězství šesté místo, které už více méně nikoho nezajímá. Je to hrozně těžké. Olympiáda je nepopsatelně náročná soutěž a kdo to dokáže ustát, je ten nejlepší z nejlepších. 

Nominační kritéria naleznete ZDE

Napsala Kája Paloudová