vodácký areál Praha

Boj o účast na Olympijských hrách v Paříži startuje za dva dny

Sezóna vodních slalomářů odstartuje prvními nominačními závody ve Veltrusech a bude pokračovat o týden později v Troji. Po skončení českých nominačních závodů budeme znát kompletní složení seniorského reprezentačního družstva na Mistrovství Evropy v Tacenu a sérii Světových pohárů pro rok 2024. O tom, kdo pojede na Olympijské hry do Paříže, definitivně rozhodne až zmíněné mistrovství Evropy v Tacenu. 

CP CEZ 2024 vodni slalom FB cover 01 640px

Nominační kritéria pro rok 2024 ve slalomu lze rozdělit do dvou kategorií. První kategorií je nominace na Mistrovství Evropy v Tacenu a sérii pěti Světových pohárů v roce 2024 (Augsburg, Praha, Krakov, Ivrea, La Seu de Urguell). Druhou kategorií jsou samotné Olympijské hry v Paříži.  

 Nominace na ME 2024 a SP 2024

Nominace na ME 2024 a SP 2024 se skládá z pěti soutěží. Nominace zahrnuje výsledky z Mistrovství světa 2023 a čtyři české nominační závody v roce 2024 (Veltrusy a Troja). 

Ze čtyř českých nominačních závodů budou vybrány a sečteny tři nejlepší výsledky. Body za Mistrovství světa 2023 budou použity jako plus body, tudíž budou přičteny k bodům získaným za výsledky v nominačních závodech v roce 2024. Detailnější informace naleznete v přiloženém souboru níže. 

Po skončení posledního nominačního závodu v pražské Troji budeme znát celé složení českého reprezentačního družstva ve slalomu pro mezinárodní závody (ME a SP 2024). V nominaci na olympijské hry bude klíčový i výsledek z Mistrovství Evropy v Tacenu.

Nominace na Olympijské hry 2024 

V loňském roce si závodníci mohli zajistit účast na olympijských hrách, a to díky systému sbírání bodů v rámci olympijské „přednominace.“ Definitivní jistotu a vstupenku na letošní olympijské hry si zajistil pouze Jiří Prskavec, který na loňském šampionátu potvrdil své kvality, získal titul vicemistra světa a cenné body, díky kterým naplnil podmínky “přednominace”. V kategorii kajakářů se tak bude bojovat “pouze” o náhradníka. 

Pro ostatní kategorie v kvalifikaci na olympijské hry platí následující kritéria: 

Nominace se skládá ze tří jednotlivých soutěží - Mistrovství světa 2023, celkové pořadí v české nominaci v roce 2024 a Mistrovství Evropy 2024. Z těchto tří částí budou následně vybrána a sečtena dvě nejvyšší bodová ohodnocení a přičtou se plusové body za umístění v celkových výsledcích na MS 2023 a ME 2024. Vítězem pořadí v nominaci se stává závodník s nejvyšším počtem dosažených bodů. Detailnější informace naleznete v přiloženém souboru níže. 

Do nominačních bojů mezi singlkanoisty vstupuje z nejlepší pozice stříbrný olympijský medailista z Tokia, Lukáš Rohan. Na loňském šampionátu skočil těsně pod pódiovými přímkami, ale výsledkem si zajistil dva plusové nominační body. Šestý dojel Václav Chaloupka, který si v nominaci připisuje jeden bod. “Letos jedu o olympiádu. Není to jednoduché a jsem připraven na to, že to vyjít nemusí. V konkurenci, která doma je, to je hodně těžké. Ten kdo to dokáže, tak na olympiádu pojede v hodně dobré pozici tam uspět,” říká Lukáš Rohan.

V kategorii kajakářek má nejlépe nakročeno Antonie Galušková. Vicemistryně světa do 23 let, která  v loňském roce vyjela pro Českou republiku účastnické místo do Paříže. “Paříž a start pod pěti kruhy je jasný cíl. Ráda bych se letos přiblížila světové špičce a jezdila tak, jak nejlépe umím,” líčí Galušková. 

Mezi ženami na singlkanoi se o stejný počin, tedy místo na olympijských hrách pro Českou republiku, zasloužila Gabriela Satková. “Velký cíl v podobě olympiády je spíš takový sen. Byla bych ráda, kdyby se to podařilo, ale stát se může opravdu cokoliv!” dodává evropská šampionka do 23 let, Gabriela Satková.

Kayak cross 

Na Olympijských hrách v Paříži zažije svou premiéru i disciplína Kayak Cross. Nominační závody se skládají z šesti soutěží. Pět z nich jsou z roku 2023 (SP Praha, SP LaSeud’Urgell, SP Paříž,   Evropské hry – ME Krakov a MS Londýn. Součástí je také “Timetrial”, který se uskuteční 28. dubna v Praze. Z šesti nominačních závodů budou sečtena bodová ohodnocení ze čtyř nejlepších. V případě rovnosti bodů rozhodne lepší umístění v Time trialu.  

Napsala Kája Paloudová