vodácký areál Praha

Národní nominace vodních slalomářů je u konce. Jistotu účasti na olympijských hrách má pouze Jiří Prskavec

Nedělní závod v pražské Troji uzavřel národní nominaci do reprezentačního týmu ve vodním slalomu. Premiéru v elitní ekipě zažije kajakářka Kateřina Beková. O účasti na olympijských hrách rozhodne Mistrovství Evropy v Tacenu. Jedinou jistotu startu na letních olympijských hrách má v tuto chvíli pouze Jiří Prskavec na kajaku. 

Kvalifikace 2024, Praha, Troja, Česká republika (Foto Martin Hladik)

Břehy nabité fanoušky, slunné počasí, nervozita na startu a radost v cíli - čtvrtý závod Českého poháru skupiny ČEZ ve vodním slalomu je historií. Dnešní výsledky rozhodly o kompletním složení reprezentačního týmu a devíti českým lodím tak prodloužily boj o olympijské hry až do evropského šampionátu v Tacenu. 

 V kategorii singlkanoistek dnes na trati dominovala Tereza Kneblová, která svou premiéru v týmu zažila v loňském roce. S dvou vteřinovým náskokem zvítězila nad stříbrnou Evou Říhovou a bronzovou Gabrielou Satkovou. “V cíli jsem cítila spíše velkou úlevu, než velkou radost. Povedlo se mi zajet dobrou jízdu v posledním závodě a to je ten nejhezčí pocit, který můžete po dojetí mít. Jízda není nikdo dokonalá, ale tahle se jí blížila. Vyšly mi zásadní kombinace, za což jsem strašně ráda,” komentuje vítězka kategorie C1 ženy. 

Vždycky jsem si přála být v týmu s Martinou a Gabčou. Letos to vyšlo a už teď se těším na všechny mezinárodní akce. Na mistrovství Evropy uvidíme trio Satková - Kneblová - Satková. “Holky závodily celou dobu skvěle. Bylo fajn se s nimi v každém závodě poměřovat a vést ten vzájemný souboj od začátku až dokonce nominací,” chválí si letošní závody Kneblová. 

Také mezi singlkanoisty došlo k výměně medailových příček. Dominanci do svých rukou vzal Jiří Prskavec, který si tak zajistil první příčku v nominační tabulce. “Finálová jízda byla rychlá, ale už před jízdou v kanále klesla voda a bylo jasné, že výsledné časy budou rychlejší. V cíli jsem byl spokojený, ale všichni ostatní byli ještě na startu, takže to čekání bylo opravdu dlouhé!” říká Prskavec.

Druhý v kategorii singlkanoistů dojel Lukáš Rohan. Třetí místo obsadil Vojtěch Heger, který ale neměl šanci ovlivnit nominační boje. Třetí lodí v reprezentačním týmu je Václav Chaloupka. “Letos nebyl pochyb. Po třech závodech jsme všichni tři ukázali, že do týmu patříme. Reprezentaci jsme měli vyjetou už po skončení včerejšího závodu. Myslím si a doufám, že toto trio bude vidět i na mezinárodní scéně!” dodává Prskavec.

Nejrychlejší kajakářkou dne se stala Antonie Galušková, která o pouhé čtyři setiny porazila Kateřinu Bekovou. Třetí dojela Tereza Fišerová, které výsledek na reprezentaci nestačil. Místo v týmu si včerejším vítězstvím zajistila Gabriela Satková.

“Dneska jsem vzhůru od čtyř od rána. Byla jsem pekelně nervózní, protože jsem věděla, že pokud chci vyhrát nominaci, tak musím dneska vyhrát. Jakmile zazněla fotobuňka, tak jsem si řekla “kašlu na to. Buď to vyjde nebo ne!” jela jsem a vyšlo to asi o čtyři setiny,” přiznává Galušková. 

“Od doby, co mám mentální koučku, tak vnímám ten sport úplně jinak. Závodění mě po menší krizi v roce 2021 zase začalo bavit,” referuje Galušková. “Pokud by jedna z českých závodnic měla na Evropě medaili, tak bych byla bodově za nimi a na olympiádu bych nejela. Jsem v dobré pozici, ale není to ještě konečná - “It's not over until it's over!" říká Galušková. 

Finálové jízdy a nejnapínavější boj o reprezentační trikot dnes uzavřela kategorie kajakářů. Na trati se nejlépe dařilo Ondřeji Tunkovi. Druhé místo vybojoval Tomáš Zima, třetí dojel Jan Bárta. Ani jednomu z dnešních medailistů nestačil výsledek na postup do reprezentačního týmu. Kompletní tým kajakářů zůstává, oproti loňskému roku, neměnný - Jiří Prskavec, Vít Přindiš a Jakub Krejčí.  

“Překvapilo mě, jak jsem byla před jízdou nervózní. Jakmile jsem začal pádlovat, tak nervozita spadla”, popisuje Ondřej Tunka. “Ve výsledku jsem o moc lépe jet nemohl a z dnešní jízdy mám opravdu radost,” říká Tunka, jehož výsledek na reprezentaci těsně nestačil. "Vyhrál jsem dva závody a dva závody mi naopak moc nevyšli. Dostal jsem se do role náhradníka, ale já jsem pro to udělal maximum a jsem nadmíru spokojený.” 

Dnešní den byl opravdu nabitý. V rámci 4. Českého poháru Skupiny ČEZ se rozhodlo o složení seniorské reprezentace, ale i o složení reprezentace do 23 let. Nejbližším závodem je Mistrovství Evropy v Tacenu, které rozhodne o čtveřici olympijských reprezentantů. Závod v pražské Troji proběhl za finanční podpory Hlavního města Praha.  

2149287 643712 Praha logo

Kompletní složení reprezentačního družstva: 

K1 muži: Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Jakub Krejčí 

K1 ženy: Antonie Galušková, Kateřina Beková, Gabriela Satková 

C1 muži: Jiří Prskavec, Lukáš Rohan, Václav Chaloupka 

C1 ženy: Gabriela Satková, Tereza Kneblová, Martina Satková 

 Kompletní složení družstva U23: 

K1 muži: Jakub Krejčí, Marek Bízek, Jan Heřmanský

K1 ženy: Antonie Galušková, Kateřina Beková, Gabriela Satková 

C1 muži: Adam Král, Lukáš Kratochvíl, Martin Kratochvíl

C1 ženy:  Tereza Kneblová, Gabriela Satková, Klára Kneblová

Konečný stav nominace: zde

Výsledky:  zde.   

Fotogalerie: zde

Reportáž TV: zde